נגישות   חי כהן
מספר טלפון
 
מאמרים
חי כהן
 חדש - 
1. טיפולים חדשים בניוון הרשתית להצלת הראייה/ ע. ברק, ע. לבנשטיין/ נשלך מאתר סוראסקי 

מהי לקוי ראייה?

לקות ראיה היא לקות הנגרמת מפגמים בעין ובחלקיה או בעצב הראיה.
הלקות יכולה להתבטא בחדות ראיה לקויה ביותר או בצמצום בשדה הראיה ברמה גבוהה או בשילוב ביניהם.
לקות אשר גם לאחר שיפור בעזרת משקפים או עדשות אינה ניתנת לתיקון.

אדם ללא לקות ראייה אדם עם לקות ראייה

גלאוקומה, לחץ תוך עיני

ניוון הרשתית הקשור לגיל -Age-related Macular Degeneration

macular degeneration

מחלת רשתית מסוכרת, רטינופתיה סוכרתית - Diabetic Retinopathy

diabetic retinopathy

קטרקט, ירוד, Cataract

catatacts

כיצד משתלב אדם לקוי ראייה או עיוור מוחלט בעולם המיחשוב עם הטכנולוגיה? אביזרי עזר, תוכנות עזר שונות.
win

הגדלה וחדות

אביזרי עזר לאדם לקוי ראייה

זכוכית מגדלת היא עדשה קמורה יחידה המשמשת לקבלת דמות מוגדלת של עצם. משתמשים בזכוכית המגדלת כדי לראות בפירוט עצמים קטנים או כיתוב זעיר.זכוכית המגדלת היא מכשיר פשוט המורכב מעדשה אחת, מסגרת וידית אחיזה. העדשה עשויה מזכוכית או מפלסטיק ובדרך כלל מוקפת במסגרת ומחוברת לידית אחיזה קצרה. דגם אחר של זכוכית מגדלת מכיל רגלית להצבה על שולחן העבודה במקום ידית אחיזה.כיום קיימים סוגים שונים ואפשרויות שונות וזאת כדי לתת פתרון למצבים מגוונים. בנוסף מוצר אחד יכול לשמש למצבים שונים. ההגדלה של זכוכית מגדלת תלויה ברדיוס הקימור שלה ובחומר שממנו היא עשויה (היא מבוטאת בנוסחת לוטשי העדשות). כדי לקבל דמות מוגדלת מאקסימלית, על המרחק שבין העצם לעדשה להיות קטן מהמרחק מהמוקד.
זכוכית מגדלת הינה אחד מכלי העזר הטובים ביותר, והינה מתאימה להרבה אנשים עם קשיים בראייה.
טמ"ס – מכשיר הגדלה המבוסס על הטכנולוגיה ומשלב מצלמה ומסך. המכשיר מאפשר קריאה של טקסטים על המסך. ניתן לשנות גודל, צבע, ובהירות של האותיות או הרקע.הכל בהתאם לצורך או הנחות של המשתמש. ללמוד עוד לחץ כאן.

תוכנות עזר שילוב המחשב בחיי העבודה ובחיים הפרטיים בפרט הינו חלק בלתי מנותק מהמציאות. כלי זה הוא יעיל ואפקטיבי לכל דורש גם לאוכלוסיה בעלת לקות בראייה או עיוורון מוחלט. המחשב הינו מחשב רגיל, התוכנות המשולבת בתוך המחשב הם הייחודיות,כגון: תוכנות הגדלה, תוכנות הקראה.

תוכנת הגדלה -תוכנה אשר מגדילה את כל שולחן העבודה במחשב. לא משנה היכן אתה נמצא היא מגדילה את הכתוב. לתוכנה אפשרות להחלפה של הצבעים- כדי ליצור חדות גבוהה יותר. לתוכנה אפשרות להגדיל את הסמן של העכבר או לשנות את צבעו. ועוד אפשרויות נוספות שמאפשרות לאדם לקוי ראייה להשתמש במחשב בקלות- כדי ללמוד עוד לחץ כאן.

תוכנת הקראה- תוכנה המקריאה את הטקסט אשר מופיע על המסך. תוכנה זו משמשת אדם לקוי ראייה ואף עיוור מוחלט. עיור משלב בעבודתו צג ברייל. (מקלדת עליה יש תאים כל תא מחיל 8 נקודות. הנקודות עולות ויורדות בהתאם למה שכתוב במחשב בברייל.)התוכנה מקריאה באינטרנט, בדפי WORD ובעוד תוכניות פעילות נוספות במחשב. כולל שולחן העבודה או פתיחה של תוכנות והקראת שם התוכנה שכרגע נפתחה. ועוד אפשרויות נוספות.כדי ללמוד עוד לחץ כאן.

עולם המיחשוב
מרכזיים גדולים כיום מפעילים את כל הטכנולוגיה הייחודית הזו, ומשלבת בתוכה את האוכלוסייה הזו בשוק העבודה בכל תחום אפשרי בניהם, משרד הביטחון, בתי המשפט, עמותות שונות, משרד החינוך, משרדי עו"ד, מורים, טכנאי מחשב, הנדסאים, יועצים ועוד.

מחסום הראייה כבר לא שם. הטכנולוגיה הנגישה והפיכת המחשב לכלי הכרחי ויעיל עבור כל משרד, הם הגורמים לקידום ושיפור כל מעצור. כיום המחשב הינו חלק אינטגראלי וחיוני אשר משפר ומייעל את כוח האדם, הן בפן האישי והן בפן העסקי.

"על פי סקר הוצאות משק בית לשנת 2009 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, במשקי בית של קשישים אחוז הבעלות על מחשב הוא 40.3% ואחוז הבעלות על מנוי לאינטרנט 35.6%, זאת בהשוואה ל-74.4% בעלות על מחשב ו- 66.3% בעלות על מנוי לאינטרנט בכלל האוכלוסייה."

כל אחד יכול - אם רק מספיק ירצה הוא יגיע לשם
כי דברים שרואים מכאן לא רואים משם

סרטונים הקשורים לנושא:

 
חי כהן